Bal karnawałowy dla dzieci to zabawy wielka moc 

Niechaj wszyscy i wszędzie wiedzą co za chwilę się odbędzie. Księżniczki i książęta, rycerze i wróżki, zwierzątka i rośliny, a nawet stwory z magicznej krainy – niechaj każdy tu przybywa – na wspólny bal karnawałowy z animatorkami!

Jak dobra zabawa to tylko w bajkowym towarzystwie. A jak to z bajkami bywa – nudy nie ma. Tylko co zrobić według dzieci by bal karnawałowy był udany?

Kupić dużo brokatu i bibuły – podpowiada Kasia.

I farbek co po twarzy można malować – dodaje Ania.

I miecze świetlne i takie, żeby walczyć ze smokami – mówi Mikołaj.

A muzyka? – pyta Marta.

Ja nie tańczę, ale lubię biegać – dodaje Eryk.

Maski możemy wyciąć z papieru i je pomalować – podsumowuje Nikola. 

I w sumie to moglibyśmy tutaj zapisać Wam wszystkie rozmowy z dziećmi z pomysłami na karnawał. Jednak musimy to trochę uporządkować. 

Zabawa choinkowa z wizytą Świętego Mikołaja

Zimą nie wyobrażamy sobie zabaw bez choinek. Te pięknie ozdobione drzewka towarzyszą nam aż do końca karnawału. Dlatego też nie wyobrażamy sobie zabaw bez nich i bez szczególnego gościa – Świętego Mikołaja. – W niektórych regionach naszego kraju zabawy choinkowe z Mikołajem w okresie karnawału są już tradycją – mówi Majka Rusławska, kulturoznawca. – I choć wydawać by się mogło, że przecież Mikołaj jest w grudniu, to jednak na Nowy Rok to wspaniała wróżba i symbol szczęścia, radości. I zabawa. 

Czy ta zabawa jest inna od balu karnawałowego? Oczywiście, że nie. Przy choince można się bawić, śpiewać, tańczyć i grać w różne gry. 

Zabawa karnawałowa dla dzieci

Zabawy karnawałowe w szkołach i przedszkolach to zawsze było nie lada wyzwanie – mówi Halina Marcisz, nauczycielka przedszkola z 20-letnim stażem. – I niestety często nasza pomysłowość kończyła się na zabawie tanecznej, wspólnym zdjęciu i jedzeniu ciastek. Dlatego z takim wybawieniem zawsze oczekujemy pomocy doświadczonych animatorek. One wymyślą tyle zabaw i aktywizacji, a poza tym mają tyle pozytywnej energii, że tak mówiąc między nami – my panie nauczycielki możemy odetchnąć przez chwilkę.

I oto tutaj chodzi, bo gdy dzieci harcują, dorośli mogą przez ten czas ładować akumulatory. A co to za zabawy? Najczęściej te integracyjne, które sprawiają, że dzieci się rozluźniają, otwierają i razem bawią. – Integracja w czasie karnawału jest czymś więcej niż tylko wspólną zabawą – mówi Jakub Banaś, psycholog. – To czas, kiedy mogą się lepiej poznać, a dzięki przebraniom nabierają odwagi i jak same nieraz mówią, dostają supermoc. Na jeden bal, ale czy jest gdzieś napisane, że przebierać się musimy tylko raz w roku? 

Jedną z takich zabaw są wspólne tańce. Jednak znamy tę sytuację, kiedy chłopcy podpierają ściany, ponieważ się wstydzą podejść do dziewczyn. Stąd zabawa „znaczek do znaczka” sprawdzi się tu najlepiej. Przy pierwszych taktach muzyki dzieci odnajdą swojego znaczkowego przyjaciela i razem tańczą. Kolejną zabawą, która pomaga w rozwoju i integracji, jest „Czyj to głos?”. Jedna osoba siada tyłem do reszty dzieci i zamyka oczy. W tym czasie jedno dziecko woła po imieniu swojego kolegę z zamkniętymi oczami. Zadaniem dziecka jest, odgadnąć kto go wołał. – Każda z takich zabaw uczy koordynacji, koncentracji. Dlatego też współpraca z animatorem przynosi tak wiele korzyści w takim czasiepodpowiada psycholog. 

Zabawy muzyczne podczas balu karnawałowego dla dzieci

Sama muzyka zabawy nie uczyni i egzaminu nie zda. Dlatego animator – wodzirej tutaj ma kilka ciekawych przepisów. Ponadczasowe piosenki, które przynoszą najwięcej radochy oraz połączenie nowych hitów, których zabraknąć nie może! My uwielbiamy zaskakiwać dzieci muzycznymi miksami, układami oraz wyjątkowymi tanecznymi zabawami. Stawiamy na dużą ilość ruchu! Po naszych zabawach choinkowych lub balach karnawałowych dzieciaki wychodzą wymęczone i pozytywnie nakręcone.

Tak! Potwierdzamy, że taneczne zabawy są dobre zarówno na rozkręcenie balu karnawałowego, jak i… na wyciszenie. Na zakończenie balu proponujemy dzieciom kilka zabaw uspakajających, na przykładTaniec ze sznurkiem” lub “Taniec z misiami”, w którym dzieci muszą się tak poruszać między maskotkami, by żadnego nie przewrócić, dużo śmiechu i uspokajania w jednym.

Współzawodnictwo to też dobra zabawa

Elementy współzawodnictwa zawsze są ciekawym rozwiązaniem, gdy układamy program zabaw dla dzieci. I nie stronimy od nich. Dlaczego? O tym najlepiej mówi nasz psycholog: – Dzieci muszą też umieć ze sobą zdrowo konkurować, dlatego zabawy, w których stawiamy na współzawodnictwo są tak cenne. To też są idealne przerwy w zabawach muzycznych, czy uspokajających.

Jakie to zabawy? Jedną z tych, które ćwiczą i koordynację są stare jak świat i wszystkim znane „Gazetowe pląsańce”, czyli taniec w parach na gazecie. Zasady są proste – dzieci dobierają się w pary, każda para dostaje taki sam kawałek papieru, który umieszcza na podłodze. Zadaniem dzieci jest taniec na tejże gazecie. Na przerwę w muzyce dzieci składają swój papier na pół, przez co robi się trudniej. Zabawa ta ćwiczy dużą motorykę i umiejętność komunikacji z rówieśnikiem. Odmianą tego tańca w prostej formie jest „Balon dance”, gdzie dzieci nie mogą upuścić balona, który podtrzymują brzuchami. 

Pamiętacie te tańce pod drążkami w amerykańskich firmach? Dla dzieci mamy coś specjalnego – przejście pod liną. Możemy zmodyfikować znaną nam zabawę i postawić na kreatywność dzieci, czyli dowolny styl przejścia pod liną w taki sposób, aby jej nie dotknąć. I uwierzcie, ich kreatywność jest ogromna. 

A może czas na coś bardziej wymagającego koncentracji i szybkości? Oto i są „Magiczne paluszki”, które ze stolika do pojemniczka przenoszą po jednym ziarenku. Kto pierwszy ten lepszy. 

Tych zabaw możemy mnożyć i mnożyć. I dzielić wśród wszystkich dzieci. A wiecie dlaczego? Bo karnawał z nami to czas, jakiego każde dziecko potrzebuje – przenosimy się do bajkowych krain, gdzie zabawa trwa stale a zabawa choinkowa lub bal karnawałowy to wystrzałowy czas!