Przyjęcie urodzinowe dla dzieci zimową porą

U hu-ha, u hu-ha nasza zima taka zabawna, u hu-ha, u hu-ha nasza zima taka kolorowa i roześmiana. Bo jak na zimę to wcale nie musi być szaro, buro i ponuro. Czas na imprezę urodzinową dzieci urodzonych zimą.

Zazwyczaj jest tak – jak dziecko urodzi się latem, to mamy miliony pomysłów na zabawy urodzinowe, jak wiosną i jesienią to wszystko zależy od pogody, choć i tu znajdziemy rozwiązania. Gorzej jest zimą, ale czy na pewno? – pyta psycholog, Jakub Banaś. – Ja widzę niewykorzystany potencjał zabaw zimowych, które odkryją również uroki tego czasu.

I aż chciałoby się zaproponować kulig, lecz śniegu czasem nam brakuje. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z zabaw zimą.

Urodzinowe zabawy karnawałowe

Jak zima to i… karnawał. A jak karnawał to zabawy przy muzyce, tańcach i różnych konkurencjach. A do tego w przebraniach księżniczek, rycerzy, magów, stworów i innych postaci zaczynamy mały karnawał urodzinowy.

O tym, jakie zabawy uwielbiają dzieci, przeczytacie w tym artykule.

Nasze bliźniaki uwielbiają przebieranki – mówi Nicole, mama 7-letnich Kuby i Tymka. – W sumie przez cały rok byliby rycerzami, kosmitami, kowbojami. Na szczęście urodzili się zimą, więc każdego roku staramy się wymyślać zabawy z przebraniami. Dzięki animatorom to jest łatwiejsze.

Zabawy urodzinowe karnawałowe mogą być ogólne, gdzie każde dziecko przebiera się, za kogo chce lub tematyczne. I tu rządzi wyobraźnia solenizantów. W okresie przedświątecznym popularne jest również urodzinowe dekorowanie pierników. Oprócz tańców i aktywności dużą popularnością cieszy się piniata, przyczepianie ogona osiołkowi, a także konkursy z zimowymi nagrodami. Ciekawym rozwiązaniem są też zabawy urodzinowe tematyczne.

U nas był Dziki Zachód, a w tym roku mamy Gwiezdne Wojny. Każde z dzieci będzie przebrane za bohaterów sagi, a panie animatorki pomogły wybrać zabawy. Nawet będzie walka o gwiazdę śmieci. Jedyna niepocieszona osoba, to mój mąż, który nie może wziąć udziału w tej imprezie. Synowie się nie zgodzili – dodaje Nicole.

Urodzinowy pakiet klasyczny nigdy się nie starzeje

Klasyka, czyli to, co większość zna najlepiej – tańce, hulanki, swawole oraz duża ilość gier. – Kto powiedział, że tradycyjnie musi być nudno? – mówi psycholog. – Obecnie dysponujemy taką liczbą gier, że każde urodziny mogą być inne. To nie są tylko gry ruchowe, to również plansze XXL, konkursy, zawody.

Czy urządzając klasyczne urodziny, musimy to robić sami? Nie!

Urodziny Karolinki zaplanowaliśmy z animatorami. Początkowo mąż chciał sam, ale zrozumiał, że dzieci sześcioletnie szybko się nudzą i potrzebują ciągłego wymyślania czegoś nowego. Animatorki przygotowały z nami tematyczny scenariusz, w którym ujęły konkursy, gry, a nawet interaktywne malowanki, które są tak popularne wśród dzieci w naszych przedszkolu artystycznym. Od początku, aż do punktu kulminacyjnego, czyli tortu dzieci były zaabsorbowane zabawą. Po posiłku wkroczyły zabawy wyciszające, co ułatwiło później rodzicom uspokajanie dzieci po tych szaleństwach. Czy poprosiłabym o pomoc animatora raz jeszcze? Tak! Nawet sto razy! – mówi Maja, mama Karoliny.

Impreza urodzinowa nie tylko dla dużych dzieci

Błędem jest myśleć, że kinder party, czyli imprezy urodzinowe dla dzieci są tylko dla tych od zerówkimówi Anna Błachnio, pedagog i kulturoznawca. – Mamy takie przekonanie, bo teoretycznie dziecko jest większe, bardziej samodzielne. Jednak od najmłodszych lat warto angażować do zabaw animatora, który dopasuje do wieku dziecka zabawę.

I tak dla tych najmłodszych nie lada frajdą są urodziny w stylu „Zumbini party”, czyli zabawy chusteczkami, kolorowymi piłeczkami, balonikami w rytmie muzyki. Zabawy ruchowe bardzo dobrze wpływają na maluchy. A połączone z „Sensorycznym party” tylko je rozwijają. Wyobraźcie sobie – z jednej strony się bawimy, tańczymy, a do tego babramy, przesypujemy i ciapiemy. Każde dziecko będzie zadowolone.

Z kolei starsze dzieci będą bawiły się na imprezie tematycznej, a nawet magicznej ze specjalnymi pokazami iluzjonisty.

– Franek najmilej wspomina swój kreatywne urodziny, czyli tematyczną imprezę z laboratorium dla dzieci. Te kolory, dymy, eksperymenty w kontrolowanym środowisku, a także wykonywanie własnego slima czy mydła sprawiły, że dzieci chciały zostać chemikami. A my musieliśmy przy najbliższej okazji kupić Frankowi Zestaw Małego Chemika – śmieje się Marta, mama 9-letniego Franka.

Nastolatek na dyskotece

Nikt nigdy dobrą zabawą nie pogardzi. A nastolatki w szczególności. – Przebieranki są ok, ale najlepsza jest dyskoteka. Tylko taka prawdziwa, ze światłami i dymem – mówi Marta, uczennica 8 klasy.

I oto właśnie chodzi, dla nastolatków animatorzy przygotują nie tylko dyskoteki ze światłem, dobrą muzyką, ale również z licznymi konkurencjami, które umilą im zabawę. – To może być przeciąganie liny, to mogą być ciekawe zawody lub pokazy i konkurencje. Pomysłów jest bardzo dużo. Każdy – mały czy duży ma prawo do niezapomnianych urodzin – podkreśla psycholog.

Dla podróżników – urodzinowa wycieczka i zabawa

Nie każde dziecko lubi zabawy w domu. Czasem trzeba zorganizować wycieczkę. A któż lepiej tego nie zrobi, jak animatorki? – pyta Anna Błachnio.

I to jest prawda! Dlatego też w ofercie przyjęcia urodzinowego spotkacie również u nas zabawy terenowe lub niezapomniana Leśna Przygoda. Jak to wygląda? Zabieramy grupę małych podróżników do pobliskiego lasu i… razem szukamy skarbów, przeżywamy liczne przygody, budujemy szałasy, tropimy zwierzęta lub gdy śnieg dopisze, lepimy bałwana. A to wszystko po to, by na samym końcu dotrzeć do wyznaczonego miejsca, gdzie będzie czekał na dzieci poczęstunek.

Duzi i mali – każdy chce się bawić niezależnie czy jest zima, czy lato. I wiecie, co – a my na to, jak na lato – zimą też może być wesoło i zabawnie! Sprawdźcie sami!