Wesele z dzieckiem czy bez?

Wielki dzień tuż tuż, a plany zdają się komplikować w tym jednym punkcie – Dziecko na weselu! Jedni znajomi nie przyjdą, bo nie mają z kim dziecka zostawić, inni mówią, że będą do 22., bo potem mała Zosia będzie marudziła. Oczywiście zawsze możecie liczyć na porady rodziny, znajomych, przyjaciół. Jak to w synagodze bywa – jeden rabin poleci tak, a drugi powie inaczej. I decyzję podjąć musicie Wy. Przyjmijmy, że mówicie „Tak, niech będą dzieci na weselu”, co dalej?

To chyba jest najgorsza część w tym „co dalej” – mówi Jakub Banaś, psycholog. – Zaczynamy myśleć, jakie atrakcje zaplanować i przygotować wszystko tak, by każdy miło wspominał Wasze wesele? Jak połączyć zabawę dorosłych i dzieci? Połączenie zabawy dorosły i dziecko, jest możliwe tylko wtedy, gdy dziecko ma naście lat i umie skupić się na takiej zabawie. A im dziecko mniejsze, tym więcej uwagi i ciekawych pomysłów na wspólną zabawę potrzebuje.

“Bardzo dobrym wyjściem jest zatrudnienie profesjonalnych animatorów”

Zacznij od wyboru miejsca. Przede wszystkim warto zaplanować miejsce dla dzieci podczas samego przyjęcia. Jeśli dzieci będzie więcej, trzeba przygotować dla nich takie rozrywki, i zabawy, które sprawdzają się w grupach.

Bardzo dobrym wyjściem jest zatrudnienie profesjonalnych animatorów, którzy na czas trwania zabawy weselnej będą zajmowali się dziećmi, jak i o ustalonych porach zaprowadzą na wspólny posiłek. A gdy dziecko poczuje się zmęczone – położą do snu – dodaje psycholog.

Na co zwracać uwagę przy wyborze sali weselnej? – Rozsądną propozycją może być wynajęcie osobnej salki i urządzenia tam bawialni wyposażonej w kolorowe balony, czy ogromne plansze, stolik z kredkami i papierem do rysowania oraz poduszkami, na których maluchy mogą pobawić się lub odpocząć – mówi Jadwiga Król, właścicielka sali weselnej i restauracji. – Takie rozwiązanie zdecydowanie poprawia komfort bawiących się rodziców i zajętych swoją zabawą maluchów. Sprzyja też bezpiecznej zabawie, ponieważ znudzone dziecko „nie kręci się” wokół stołów, nie próbuje bawić się na własną rękę. A rodzice nie muszą stale pilnować swojej pociechy bądź też wychodzić przed 22.

“Organizacja wesela z animatorem to był strzał w dziesiątkę”

Co w kąciku piszczy? Tworząc taki kącik, trzeba zadbać, żeby było tam wesoło i ciekawie. Na pewno sprawdzą się kolorowe dekoracje oraz dostosowane do wieku gry planszowe, czy łamigłówki. Gdy decydujemy się na wynajęcie profesjonalnego animatora, możemy liczyć na organizację zabawa integracyjnych, ruchowych.

Organizacja wesela z animatorem to był strzał w dziesiątkę – mówi Anna, świeżo upieczona żona. – Organizacja wesela to tak naprawdę organizacja pierwszego spotkania dwóch rodzin i znajomych, które teraz się poznają. Podobnie jest z dziećmi. Poznają nowych kuzynów, kuzynki. I muszą się zintegrować. I jak wiemy, jedno dziecko jest otwarte, inne się boi. Dzięki animatorowi, który wymyślił zabawę w teatrzyk, dzieci miały okazję się zintegrować i lepiej poznać. Było też malowanie twarzy, zabawy ruchowe i czytanie bajek do poduszek. Każdemu, kto chce mieć wesele z dziećmi – polecamy współpracę z animatorem.

Animatorzy mogą być też przebrani za komików, czy postacie z bajek. Zapewnią energiczne i kreatywne zabawy takie jak: tańce, zagadki, czy puszczanie baniek — wszystko to, co maluchy mogłyby robić godzinami. Dzieci są pochłonięte zabawą, a Wy, jak Anna i jej mąż, bez stresu możecie szaleć na parkiecie.

Na naszym weselu była wata cukrowa – wspomina Kasia. – Dzieciaki lgnęły do niej bardziej niż do tortu. A co najważniejsze – animator robił z niej kwiatki, kulki, głowy misiów. Nie mówię, bo i zabawy były. Dzieci praktycznie zapomniały, że są na weselu i gdzieś tam bawią się ich rodzice.

Jeśli miejsce, pora roku i pogoda na to pozwalają, fantastyczną alternatywą dla zabaw we wnętrzu sali, są zabawy w ogrodzie oraz dmuchana zjeżdżalnia. Ponieważ po solidnej dawce cukru, dzieciaki pełne sił chętnie wpadną w wir przygód na dmuchanym placu zabaw.

Jeśli na waszym weselu przeważają dzieci młodsze, to warto dla nich urządzić kącik malucha, gdzie umieszczone są też łóżeczka, gdyby dziecko chciało udać się na drzemkę. 

Jak widzicie, wesele z dziećmi nie musi być ani przymusem, ani spędzać wam sen z powiek. Pamiętajcie, że organizacja zabawy z animatorem pozwoli dorosłym na zabawę, a dzieci nie będą miały ani chwili na marudzenie, że się nudzą. Bo co to za wesele, gdzie jest nudno, prawda?