Dzień Dziecka, czyli atrakcje i zabawy dla dzieci

„Czy tylko Wigilia może wywołać uśmiech na twarzy małego człowieka?” Kiedy spytaliśmy o to naszych milusińskich, odpowiedzieli, że bardziej kochają Dzień Dziecka. Spytacie – dlaczego? Odpowiedź jest prosta — Bo można bawić się dowoli. W takim razie… zabawmy się!

Dzień Dziecka to największe święto naszych pociech i dlatego powinno nam zależeć, żeby każdego roku było ono niezapomnianym przeżyciem – mówi Jakub Banaś, psycholog dziecięcy. – Kolejna zabawka, nowa książeczka, a może gra? W czasach gdy dzieci mają tak dużo zabawek, gier nie jest to atrakcja, na jaką liczy maluch. Poza tym sam prezent nie jest tyle wart ile wspólna zabawa czy to w gronie rówieśników, czy tylko z rodzicami.

Czas zatem na organizację imprezy marzeń. Jakie atrakcje na Dzień Dziecka wybrać? Piknik czy festyn rodzinny? Lot w kosmos, a może wyprawa na Atlantydę? Spotkanie księżniczek czy zlot magów? Nie bój się, nie zostawimy Cię z tym samemu – pomożemy!

Profesjonalny animator potrzebny od zaraz

Jak to często bywa – obowiązków nadmiar, a doba nie chce się wydłużyć. Zatem samodzielne przygotowanie tego wyjątkowego dnia staje się niewykonalne. Z pomocą przyjdziemy my – animatorki. O naszą pomoc nie proszą tylko firmy, ale też i rodzice, którzy znają wartość dziecięcego uśmiechu. Festyn rodzinny tylko dla rodziny – nie ma problemu. –

To zdumiewające jak w kilka godzin nasz dom zmienił się w plac zabaw i oazę radości Filipka – wspomina Marta, mama ośmiolatka. – Kiedy przeczytałam – Atrakcje dla dzieci na festyn – byłam w szoku, że je można też zorganizować u nas. Nie potrzeba tu dużej sali czy wielkiej łąki. Nasz dom wystarczył. I nawet koledzy z przedszkola byli zadowoleni.

Do wyboru jest cały ogrom animacji: od malowania twarzy, warsztatów decoupage i kulinarnych, przez ogromne bańki mydlane, aż po imprezy plenerowe. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. – Profesjonalny animator zaopiekuje się dzieckiem, organizuje mu czas. Zabawa w większym gronie rówieśników – to jest to! – podkreśla Jakub Banaś.

Dmuharce, czyli dmuchańce i inne harce na rodzinnym festynie

Najbardziej popularną formą zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu są dmuchańce, czyli dmuchane place zabaw, zamki czy zjeżdżalnie. To jednak nie jest jedyna atrakcja festynu dla dziecka. – Wszyscy znamy tę prawdę, że dziecko szybko się nudzi – mówi Banaś.

Scenariusz zabaw na festyn czy imprezę plenerową musi zawierać jak najwięcej atrakcji, a nie tylko dmuchaną zjeżdżalnię. – Ja lubię magiczne drzewa, ponieważ tam są ukryte różne prezenty – mówi pięcioletnia Zuzia. A my spieszymy z wyjaśnieniem – na drzewie wieszamy w balonach umieszczone drobne upominki, na przykład słodycze, małe zabawki. Zachwyt z upolowanego prezentu – gwarantowany. Inną wersją tej zabawy jest połów rybek, z tą różnicą, że zamiast wieszać prezenty na drzewie – ukrywamy je w rybkach zanurzonych w misce z wodą, a nasza pociecha musi je wyłowić.

A ja zawsze lubię, kiedy się malujemy na imprezie – dodaje sześcioletnia Madzia. I nic w tym dziwnego, ponieważ oprócz klasycznych prac plastycznych na festynie rodzinnym, jak malowanie obrazów, tworzenie figurek z plasteliny czy wycinanek, coraz popularniejszy staje się body painting i malowanie buziek. Tutaj dzieci puszczają wodze swojej fantazji, a na ich rękach czy twarzach powstają niezapomniane i jedyne w swoim rodzaju wzory.

Inną atrakcją festynu rodzinnego są zawody sportowe. – Lubimy się ścigać – w workach, biegając, skacząc – mówi ośmioletni Krzyś. – Liczy się dobra zabawa i medal. Dzięki sportowym animacjom dziecko uczy się o rywalizacji i zadach fair play, a przy tym aktywnie wypoczywa. Konkurencji jest tu co niemiara. Od klasycznych wyścigów w workach, prowizorycznych rydwanach po dyscypliny prawie olimpijskie – biegi, rzut woreczkiem, piłką czy gry zespołowe.

Impreza tematyczna z okazji Dnia Dziecka

Karnawał w lecie? Oczywiście, że tak. A karnawał tematyczny – to już nasza specjalizacja. Jeśli dziecko uwielbia Elzę, a może czuje się wielkim czarodziejem – tego dnia pozwól mu na to. Nie przekonujmy dziecka, że na przebieranki jest czas tylko w karnawale. Animator dziecięcy pokaże Ci jak w lecie urządzić taką zabawę. A Dzień Dziecka to czas wręcz idealny.

Zabawa przebierana w gronie rówieśników to coś, co na pewno sprawi radość każdemu maluchowi. I jedyne, o co musisz się martwić, to o zaproszenie wszystkich przyjaciół swojej pociechy. Dodatkowe atrakcje w stylu ulubionej książki tylko wywołają jeszcze więcej uśmiechu na twarzy malucha. – Imprezy tematyczne na przykład lot w kosmos — nie tylko sprawiają, że dziecko poczuje się jak w kosmosie — one dadzą mu poczucie, że podzielasz jego zainteresowania. Inną kwestią jest rozwój tych zainteresowań w przyszłości – podkreśla psycholog.

Inspirujące atrakcje dla dzieci

W każdym roku rośnie popularność warsztatów kulinarnych, czy chemicznych. I nic w tym dziwnego, ponieważ nasze pociechy uwielbiają eksperymentować. W końcu wielu z nich to tacy mali naukowcy, którzy zadają nam sto różnych pytań dotyczących działania świata. To właśnie eksperymenty chemiczne i specjalne pokazy pozwalają na połączenie nauki i zabawy w jedno. A co za tym idzie, dzieci lepiej poznają otaczający świat.

Chemiczne zabawy dla dzieci to jednak nie koniec. – Eksperymenty chemiczne są kolorowe, niespodziewane. Nagle następuje bum, feeria barw i to już działa na wyobraźnie najmłodszych – dodaje Banaś. – A gotowanie to przyjemność sama w sobie i smaczniejszy eksperyment.

Nie jest prawdą, że gotować lubią tylko dziewczynki. Propozycja przygotowania ciekawego prezentu kulinarnego dla mamy czy taty, nawet w Dzień Dziecka, to strzał w dziesiątkę niezależnie od płci. – Kiedyś robiliśmy doniczki z czekolady na takiej zabawie u kolegi – wspomina jedenastoletni Maciek. – Pani nam pomagała zrobić najpierw doniczkę, potem dodaliśmy takiego kremu. A na koniec pokruszone ciastka i jadalne ozdobne kwiatki. I to było fajne.

A fajne są nie tylko doniczki z czekolady. Takie zabawy pozwalają dzieciom lepiej poznać świat kulinariów i tworzenia nietuzinkowych przepisów. Razem możemy zrobić warsztat pieczenia ciastek, ozdabiania ich, tworzenia ozdób z czekolady oraz opakowań dla naszych kulinarnych dzieł. Taka zabawa pozwala też na naukę pracy w zespole. A na koniec kulinarnych przygód – smaczny efekt. Czego tu chcieć więcej!

Leśne wyprawy z animatorami

Na koniec naszej podróży, przez atrakcje dla dzieci na Dzień Dziecka, pełne przygód wyprawy leśne. Na kilka godzin pociecha wyruszy w przygodę marzeń.

Taką wyprawę można połączyć z grą terenową, odkrywaniem licznych tajemnic przyrody, poznawaniem zasad działania GPS w telefonie czy tradycyjnego kompasu. – Zabawa terenowa i wycieczka w jednym – mówi pani Teresa, mama dziesięcioletnich bliźniaków Olka i Juliana. – Nigdy nie myślałam, że taka atrakcja na Dzień Dziecka spotka się z aprobatą moich synów. A tu proszę, chętnie skorzystali z wyprawy ze swoimi rówieśnikami. Opowiadań o budowaniu szałasów, korzystaniu z kompasu było na cały wieczór. I pewnie starczyłoby i na noc całą, tylko czasem trzeba spać.

Wszystkie te pomysły łączy jedno – nie musisz wydawać miliona złotych monet, by wywołać uśmiech na twarzy dziecka. Nie musisz kupować najdroższych prezentów, by poczuło, że je kochasz. Najcenniejszym prezentem, jaki otrzyma tu twoje dziecko, jest czas, jaki poświęcisz na wspólnej zabawie. Takiego Dnia Dziecka pociecha długo nie zapomni. A szczery i szeroki uśmiech na twarzy to najlepsza motywacja do organizacji wspólnej imprezy.